Komentarze (0)
Stopy stanowią podporę całego ciała, a ich prawidłowy kontakt z podłożem jest warunkiem prawidłowego chodzenia oraz odpowiedniej postawy. Jeśli są one zdeformowane niezbędne jest noszenie odpowiednio dobranych wkładek do butów.
Defekty stóp, a uciążliwe bóle nóg i kręgosłupa
Nieprawidłowe ustawienie stóp, niefizjologiczne obciążenia czy też nienaturalny chód mają ogromny wpływ na biomechanikę reszty organizmu. Czynniki te mogą w znacznym stopniu zakłócać pracę kolan, bioder oraz kręgosłupa. Nieprawidłowości te w ogromnym stopniu powodują uciążliwy ból oraz dyskomfort w poszczególnych okolicach ciała.
Jaka jest rola wkładek ortopedycznych?
Odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne do butów korygują ustawienie stopy oraz zmieniają obciążenie nóg w różnych płaszczyznach. Dzięki temu można w dużym stopniu zmniejszyć ból stóp, a korekcja ustawienia stopy i przygotowanie nóg do prawidłowego chodu sprawiają, że odciążane są również inne partie ciała.
Kiedy nosić wkładki do butów?
Ortopedyczne wkładki bardzo przydają się zawsze w przypadku: wad wrodzonych, stóp deformacji neurogennych, deformacji nabytych, choroby zwyrodnieniowej stawów oraz stanach pourazowych.
Jedną z często spotykanych wad stóp u dzieci i nastolatków jest płaskostopie z towarzyszącym odchyleniem pięty w stronę zewnętrzną. Dziecko z tego typu przypadłością często skarży się na ból stóp i łydek, znacznie szybciej męczy się, a obcasy jego butów są starte od strony wewnętrznej. W takim przypadku należy zastosować takie wkładki, które unoszą przyśrodkowy brzeg stopy oraz podpierają ją w odpowiednim miejscu.
U małych dzieci kościec nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, zatem wczesnie użyte wkładki są w stanie skorygować wadę oraz zapobiec problemom w przyszłości.